Do czego wykorzystuje się blachy zimnowalcowane czarne?
Blachy zimnowalcowane czarne to jeden z podstawowych produktów, które możemy znaleźć w hurtowniach stali. Ze względu na precyzyjne wykonanie oraz wytrzymałość znajdują one zastosowanie w naprawdę wielu branżach, lecz w niektórych przypadkach ich zastosowanie nie jest konieczne, lub bywa wręcz nieopłacalne. W tym miejscu dowiesz się, do czego wykorzystuje się blachy ze stali węglowej walcowane na zimno.
Czym różnią się blachy czarne walcowane na zimno i gorąco?
Blachy czarne wykonuje się ze stali węglowej, nazywanej również stalą czarną. Charakteryzuje się ona stosunkowo wysoką zawartością węgla i niewielkimi domieszkami innych pierwiastków, dzięki czemu jest ona przystępna cenowo – zwłaszcza w przypadku dużych zwojów lub arkuszy blach.
Blachy czarne możemy podzielić na zimnowalcowane i gorącowalcowane. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one metodą obróbki. Blacha zimnowalcowana powstaje poprzez przepuszczenie przez szereg walców poniżej temperatury rekrystalizacji (dla stali średnio 600°C), gdy w przypadku walcowania na gorąco temperatura ta zostaje przekroczona.
Taka metoda obróbki umożliwia uzyskanie gładkiej, estetycznej powierzchni i precyzyjnych wymiarów. Mogą one być znacznie cieńsze niż blachy gorącowalcowane. Cechują się też wyższą wytrzymałością, choć są mniej podatne na obróbkę.
Zastosowanie blach zimnowalcowanych czarnych
Ze względu na wysoką dokładność wykonania, gładkość, estetykę oraz mniejszą podatność na dalszą obróbkę, blachy zimnowalcowane najczęściej wykorzystuje się do wytwarzania prefabrykatów o konkretnych wymiarach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka precyzja. Służą one do wykonywania obudów sprzętu AGD, karoserii samochodowych czy do produkcji armatury oświetleniowej i grzewczej.
Blachy zimnowalcowane można wykończyć na gładko w procesie szlifowania i polerowania. Ich powierzchnię można też modyfikować przez malowanie, emaliowanie itp., do którego blacha ta nie wymaga wcześniejszego, specjalnego przygotowania.
Istnieją jednak branże, w których częstszym wyborem są blachy walcowane na gorąco. Stosuje się je przede wszystkim w budownictwie, gdzie precyzja i estetyka nie są tak istotne, a ważniejszą rolę pełni niska cena. Nie oznacza to jednak, że branża budowlana całkowicie pomija blachy zimnowalcowane. Mogą one posłużyć m.in. do wykonywania blachodachówek, blach trapezowych czy elementów elewacji.