Do czego wykorzystuje się walcówkę żebrowaną?
Walcówka i pręty żebrowane to jeden z najpopularniejszych materiałów oferowanych przez hurtownie stali. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, lecz chętnie sięgają po nią również rzemieślnicy i rękodzielnicy. W tym miejscu dowiesz się wszystkiego o walcówce żebrowanej.
Czym jest walcówka żebrowana
Walcówka to wyrób hutniczy, charakteryzujący się niewielkim w stosunku do długości przekrojem poprzecznym. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona poprzez walcowanie, czyli kształtowanie materiału pomiędzy dwoma obracającymi się względem siebie walcami.
Walcówka stalowa najczęściej składowana i transportowana jest w formie okręgów, z których można dociąć pręty lub, w przypadku mniejszych średnic, druty, o pożądanej długości. Takie pręty mogą być kwadratowe, prostokątne, sześciokątne, a także okrągłe – gładkie lub żebrowane. W tym miejscu skupimy się na tych ostatnich.
Walcówka żebrowana w budownictwie
Podstawowym zastosowaniem walcówki żebrowanej jest zbrojenie konstrukcji budowlanych. Jest ona wykonywana ze stali o wyższej klasie, niż w przypadku walcówki gładkiej, dzięki czemu doskonale nadaje się do wzmacniania konstrukcji. Dzięki walcówce żebrowanej można wzmacniać żelbetowe słupy, stropy, ławy fundamentowe, schody itd.
Walcówka w formie kręgów zajmuje mniej miejsca, niż docięte pręty. Ułatwia to transport i składowanie. Pręty można dociąć na wybraną długość, dzięki czemu ogranicza się ilość odpadów i niewykorzystanych materiałów. Mogą one posłużyć też do wykonania strzemion i siatek zbrojeniowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku walcówki mówimy o niewielkich średnicach.
Walcówka żebrowana w przemyśle i rzemiośle
W branżach innych niż budownictwo, np. energetyce, częściej sięga się po walcówkę gładką. Ta żebrowana zyskuje jednak na popularności w kowalstwie artystycznym, stolarstwie i wystroju wnętrz. Pręty żebrowane to wzór pożądany we wnętrzach o charakterze loftowym i industrialnym. Mogą posłużyć do wykonywania stelaży mebli, lamp, ozdób itp. Pręty żebrowane o mniejszym przekroju sprawdzą się też w ogrodzie – jako element stelaży dla roślin.