GDZIE STOSUJE SIĘ PROFILE ZIMNOGIĘTE?
Podczas planowania inwestycji budowlanych oczekuje się, że będą one wykonane z użyciem wysokiej jakości materiałów. Jest to niezbędny do zrealizowania wymóg, aby finalna konstrukcja odznaczała się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, żeby charakteryzowała się dużą wytrzymałością, jak również była w stanie służyć ludziom przez długie lata. Do elementów, które są chętnie wykorzystywane na placach budowy, ponieważ spełniają wcześniej wymienione kryteria, zalicza się profile zimnogięte, znane także jako kształtowniki zimnogięte. To nowoczesne komponenty budowlane wytwarzane ze stali, dzięki czemu mogą one przyjmować różne kształty, a przez to znajdują szerokie zastosowanie przy wznoszeniu wielu konstrukcji. Do czego konkretnie się je wykorzystuje – opowiemy w dalszej części wpisu.
Jakie cechy wpływają na użyteczność profili zimnogiętych w tworzeniu konstrukcji?
Profile zimnogięte są niezwykle funkcjonalnymi elementami konstrukcyjnymi, ponieważ wyróżniają się znaczną długością oraz przekrojem poprzecznym o niezmiennych wymiarach przy jednoczesnym zachowaniu niezbyt dużej masy. Kształtowniki zimnogięte są dostępne w różnych kształtach – np. kwadratowym, prostokątnym czy okrągłym – co znacznie zwiększa ich potencjalne zastosowanie. Warto również zwrócić uwagę, że obrabianie profili na zimno (w przeciwieństwie do obróbki na gorąco) wymaga zastosowania dużej siły i precyzji. Prowadzi to do podwyższenia gęstości defektów w sieci krystalograficznej metalu i nagromadzenia energii odkształcenia, która jest tym większa, im niższa temperatura panowała podczas obróbki. Skutkiem tych działań jest zmiana właściwości fizycznych i mechanicznych profili zimnogiętych – przede wszystkim wzrost ich twardości oraz zmniejszenie plastyczności względem pierwotnie zastosowanego materiału. Mimo to profile są tanie w produkcji i eksploatacji, a ich wygląd odznacza się wysoką estetyką, przez co nadają się do użycia w nawet najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach. Przedsiębiorstwo PRESTO STAL oferuje szeroki, dopasowany do Państwa potrzeb wybór profili zimnogiętych, które znajdą zastosowanie w wielu konstrukcjach budowlanych oraz fotowoltaicznych. W asortymencie posiadamy nie tylko gotowe modele, ale można je równie indywidualnie dopasowywać do zakresu prowadzonych prac.
Zastosowanie profili zimnogiętych
Charakterystyczne właściwości profili zimnogiętych pozwalają tworzyć z ich pomocą lekkie, a zarazem proste konstrukcje. Nadają się do natychmiastowego zastosowania, bez konieczności przeprowadzania dodatkowej obróbki, co skraca czas pracy ekipy budowlanej, a zarazem wpływa na redukcję poniesionych nakładów finansowych. Wysoka wytrzymałość przy zachowaniu niewielkiego ciężaru sprawia, że profile mogą być wykorzystane we wszystkich inwestycjach, które wymagają stworzenia stabilnej, sztywnej budowli w odpowiednio krótkim czasie. Warto również zwrócić uwagę, że profile zimnogięte mogą być otworowane, co znacząco usprawnia ich montaż z użyciem śrub bądź nitów. Ponadto optymalny rozkład masy i geometrii pozwala na stosowanie profili zimnogiętych jako mało obciążone elementy nośne drugiego rzędu.
Wszystko to sprawia, że profile zimnogięte doskonale sprawdzają się przy wznoszeniu wielu typów wielkopowierzchniowych obiektów o przeznaczeniu przemysłowym, takie jak m.in. hale produkcyjne, magazynowe, przechowalnie czy warsztaty. Stosuje się je także do budowy szkieletu konstrukcji nastawionych na cele usługowo-handlowe jak, chociażby galerie czy markety. Używane są przy budowie hal widowiskowo-sportowych, ale też pomieszczeń dedykowanych ściśle pod działalność rolniczą lub jako pomieszczenia gospodarcze. Są pomocne nawet przy budowie klasycznych budynków przeznaczonych na biura i administracje. Profile zimnogięte mogą być z powodzeniem stosowane jako rygle ścienne czy płatwie dachowe; dodatkowo są przydatne w sytuacji, gdy stawiane są ściany działowe i osłonowe. Co ciekawe są również chętnie wykorzystywane jako konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne oraz instalacje dachowe (aluminiowe).