Najważniejsze właściwości i parametry stali kotłowej
Urządzenia i instalacje ciepłownicze narażone są na stały kontakt z ogniem, parą oraz gazami o temperaturach przekraczających nawet 500℃. To ekstremalne warunki, w których standardowa stal mogłaby ulegać odkształceniom lub zmęczeniu materiału. Dlatego w energetyce i ciepłownictwie stosuje się stal kotłową.
Czym jest stal kotłowa?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalny stop stali, nadający się do konstruowania kotłów i innych urządzeń oraz instalacji grzewczych. Cechuje ją nie tylko odporność na wysokie temperatury, ale też na korozję, substancje chemiczne oraz pracę pod wysokim ciśnieniem. Posiada również wyższą niż standardowa stal granicę pełzania oraz bardziej jednolitą strukturę. Te niezwykłe właściwości uzyskuje się dzięki dwóm pierwiastkom – chromowi i molibdenowi. Ich proporcje mogą być różne, zależnie od wybranego rodzaju stali kotłowej.
Jakie rodzaje stali kotłowej wyróżniamy?
Aby jak najlepiej dobrać blachy, rury bezszwowe lub kształtowniki ze stali kotłowej, warto znać choć kilka najpopularniejszych jej rodzajów:
- 16Mo3 (do 0,3% Cr i 0,25-0,35% Mo) – dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, łatwa w obróbce i nadająca się do spawania,
- 13CrMo4-5 (0,70-1,15% Cr i 0,4-0,6% Mo) – stal szlachetna, łatwa w obróbce, odporna na wodór i korozję powodowaną przez parę wodną,
- P250GH (0,30-0,90% Mn, poniżej 0,3% Cr i 0,08% Mo) – stal niestopowa z dodatkiem manganu, nadająca się do spawania i pracy w wysokich temperaturach. Pokrewnymi, często wybieranymi rodzajami są P235GH, P265GH oraz P355GH, różniącymi się zawartością manganu.
Do czego stosuje się stal kotłową?
W hurtowniach stali można zaopatrzyć się w różne produkty wykonane ze stali kotłowej. Blachy mogą posłużyć do skonstruowania obudowy kotłów parowych, turbin, zbiorników ciśnieniowych czy kolektorów pary. Rury bez szwu doskonale nadają się do transportu gazów i cieczy, kształtowniki odpowiadać będą za elementy nośne maszyn, a z prętów okrągłych gładkich można wykonać śruby, nity i inne elementy złączne.