W jakich branżach znajdą zastosowanie kształtowniki stalowe?
Kształtowniki stalowe to elementy konstrukcyjne, które wykonuje się z wytrzymałej stali walcowatej lub giętej na zimno. Profile wyróżnia duża długość oraz stały przekrój poprzeczny. Poza tym cechuje je wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na kształt w przekroju kształtowniki dzieli się na: równoramienne, nierównoramienne, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki. O tym, do czego się je wykorzystuje, piszemy poniżej.
Jakie jest zastosowanie kształtowników stalowych?
Profile stalowe najszerzej wykorzystuje się w branży budowlanej. Służą za elementy bazowe przy budowie różnego rodzaju obiektów i konstrukcji takich jak np. mosty. Stanowią zabudowy konstrukcji przestrzennych takich jak filary, części ścian, stropów i dachów. Przy wznoszeniu hali magazynowych, obiektów rolniczych oraz zakładów produkcyjnych zastosowanie znajdują głównie ceowniki i dwuteowniki. Przy budowie mniejszych obiektów oraz konstrukcji takich jak np. bramy częściej wykorzystuje się teowniki i kątowniki. W dekarstwie kształtowniki stalowe pełnią funkcje nośników i podpór w konstrukcjach dachów. Poza branżą budowlaną profile stalowe odgrywają też znaczącą rolę w przemyśle maszynowym i konstrukcyjnym.
Używa się ich do produkcji maszyn i różnego rodzaju urządzeń. Z kształtowników najczęściej tworzy się ramy lub systemy mocowań różnych części. Oferowane przez hurtownię stali Presto Stal w Gdańsku, kształtowniki stalowe znajdują również zastosowanie w przemyśle stoczniowym. Stanowią elementy konstrukcyjne statków. Ponadto wykorzystuje się je w branży kolejowej do tworzenia podwozi i produkcji pudeł kolejowych. W branży samochodowej z kolei znajdują zastosowanie przy konstruowaniu naczep i wzmacnianiu skrzyń ładunkowych. Z profili konstruuje się także np. ramiona podnośników. Potencjał kształtowników stalowych znany jest też w branży energetycznej i zbrojeniowej. Profile stosuje się m.in. w obudowie instalacji oraz przy produkcji sprzętu bojowego.