Jaka jest najlepsza metoda cięcia stali?
Jaka jest najlepsza metoda cięcia stali?

Stal jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw, które wykorzystuje się w budowie różnego typu elementów i urządzeń przemysłowych. W większości przypadków stal wymaga jednak cięcia, aby dokładnie dopasować do siebie wszystkie części. Istnieje kilka sposobów cięcia stali, różniących się od siebie stopniem zaawansowania, automatyzacji oraz dokładnością i ceną usługi. W tym artykule postaramy się przybliżyć najpopularniejsze metody obróbki tego materiału, jednak wybór odpowiedniej dla Ciebie zależy od wielu czynników i przede wszystkim od Twoich potrzeb.  

 

Cięcie laserowe 

 

Metoda cięcia stali laserem jest niezwykle precyzyjna, co pozwala na dokładne odwzorowanie projektu. Polega na wykorzystaniu wiązki laserowej, która rozprowadza energię na małej powierzchni, tym samym pozwalając na wykonanie odpowiednich nacięć. Cięcie laserem w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem, z uwagi na fakt, iż pozwala na obróbkę materiałów nawet o grubości mniejszej niż 25mm. Zapewnia również powtarzalność, co jest wyjątkowo ważne podczas przygotowywania większej ilości takich samych elementów.   

 

Cięcie plazmowe 

 

Cięcie plazmą to stykowe zajarzenie łuku elektrycznego, wykorzystujące dyszę i elektrodę, które się ze sobą stykają w momencie, kiedy przez palnik nie przepływa gaz. Kiedy łuk elektryczny przeskakuje na cięty element, podawane jest pełne natężenie prądu, przepływające przez przewód uziemiający. Strumień plazmy w łatwy sposób przedmuchuje i przetapia metal dzięki temu, że jego temperatura sięga nawet kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza. Cięcie plazmowe pozwala na docinanie m.in. blach, rur, kształtowników i siatek. 

 

Cięcie tlenowe 

 

Na cięcie tlenowe składa się kilka etapów - pierwszym jest rozgrzanie metalu do temperatury zapłonu. W drugim etapie, ulega on utlenieniu, po czym materiał zostaje wdmuchiwany za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem. Cięcie tlenowe nazywane jest również cięciem płomieniowym lub gazowym – najlepiej sprawdza się w przypadku cięcia stali konstrukcyjnych niskostopowych i niskowęglowych.  

 

Cięcie wodą 

 

Metoda cięcia stali wodą, czyli WaterJet, charakteryzuje się wyjątkową precyzją i uniwersalnością. Pozwala na cięcie nawet bardzo grubych i twardych materiałów, dzięki zastosowaniu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu oraz wykorzystaniu ścierniwa. Dzięki wysokiej dokładności cięcia nie istnieje konieczność dalszej obróbki materiału, co znacznie przyspiesza produkcję i wpływa na obniżenie kosztów.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony